Emlak vergisi 1. taksiti için son gün 31 Mayıs!

31.12.2017 - 01.24.47 - Kategoriler: Genel , Siyaset

Emlak

Arsa ve arazi sahipleri, her yıl peşin ya da iki taksitte emlak vergisi ödemekle mükelleftir. 2018 yılı içinde emlak sahibi olanlar, yıl sonuna kadar, yalnızca beyanname vermekle yükümlüdür. Edindikleri gayrimenkul için, 2019 yılında emlak vergisi öderler. Bu yıl emlak vergisi ödemeleri; 2017 yılında ev sahibi olanlar ve emlak vergisi muafiyeti dışında kalan tüm mükellefleri ilgilendiriyor.

2018 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri, 1 Mart – 31 Mayıs 2018 ve ikinci taksit ödemeleri ise 1 – 30 Kasım tarihleri içinde gerçekleşecek. Peşin ödeme yapmayı tercih edenler, 1 Mart – 31 Mayıs tarihleri içinde ödeme yapabilirler.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2, büyükşehir olmayan belediyelerde binde 1 olarak hesaplanır. İş yeri ve dükkan için belirlenen emlak vergisi oranları ise, büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyelerde binde 2 olarak belirlenmiştir.

Arsa ve arazilerdeki vergi oranları; arsa için büyükşehir belediyelerde binde 6, büyükşehir dışında kalan belediyelerde binde 3’tür. Arazilerde ise, büyükşehir belediyelerde binde 2, büyükşehir belediyesi dışında kalan arazilerde binde 1 olarak oranlanır.

Emlak vergisi nereye ve nasıl ödenir?

Emlak vergisini, gayrimenkulünüzün bağlı olduğu belediyeye bizzat başvurarak ödeyebilirsiniz. Eğer, gayrimenkulünüzün olduğu yerden farklı bir bölgede ikamet ediyorsanız, verginizi tüm belediyelerden yatırabilirsiniz. Emlak vergisini tahsil yetkisi verilmiş bankalardan birine de yatırabilirsiniz.

Emlak vergisi ödemek için mükellef kimlik belgesi ile belediyeye mesai saatleri içinde müracaat etmeniz yeterli. Ayrıca, yaşanan yoğunluğa bağlı olarak alınan karara göre, emlak verginizi hafta sonları da ödeyebilirsiniz. Bunun için öncesinde durumu belediye ile kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bağlı olduğunuz belediye, e-belediye sistemine geçtiyse, emlak vergisi ödemenizi, internetten de yatırabilirsiniz.